Lokum Üretiminde Gerekli Tüm Makineler

04.06.2020

Lokum Üretiminde Gerekli Tüm Makineler

Dünya üzerinde Türkiye denildiğinde akla gelen ürünlerin ilk sırasında lokum gelir. Ünü tüm dünyaya yayılmış olan lokumumuz muhteşem lezzeti ve kendine has kıvamı ile birlikte her gün binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sebeple de birçok farklı üretici tarafından lokumların üretim işlemleri gerçekleşir.

Tabi ki bu ürünler elde üretilmemektedir. Kullanılan lokum makinesi ile birlikte üretim işlemleri gerçekleşir. Böylece hem el değmeden hem de tamamı aynı kalitede olan ürünler üretilmektedir.

Lokum Hazırlama Makineleri

Lokum üreticileri tarafından ihtiyaç duyulan makinelerin ilk sırasında hazırlama aşamasında kullanılan makineler gelmektedir. Büyük bir mikser olarak da gösterilebilen bu ürünler lokumun sahip olduğu muhteşem kıvamı ortaya çıkaran makinelerdir. Üretimde kullanılan malzemelerin muhteşem bir şekilde karışmasını ve istenen kıvama gelmesini sağlamaktadır.

Bu ürünler sürekli olarak belirli bir hızda dönerek ürünleri karıştırırlar. Ürün ekleme kısımları sayesinde çalışırken dahi güvenli bir biçimde malzeme eklemek mümkün olacaktır. Lokum üreticileri için olmazsa olmaz makineler arasında yer alır.

Lokum Pişirme Makineleri

Lokum üretimi hakkında biraz bilgi sahibi olan kişiler lokumların bizlere ulaşmadan önce pişirildiğini bilmektedir. Lokumların kalitesinde lokumun pişirilme süresi çok büyük önem arz eder. Birkaç saniyelik farkın oluşması dahi lokumların istenen kalitede olmamasına sebep olabilecektir. Bu sebeple de lokum makinesi sınıfında yer alan pişirme makineleri çok önemlidir.

Bu makinelerde belirlenen sürelerde ve belirlenen ısılarda pişirme işlemleri uygulanmaktadır. Belirlenen süreler 1 saniye dahi aşılmadan pişirme işlemleri yapılmaktadır. Gün içerisinde kaç defa kullanılırsa kullanılsın tamamında aynı kalitede ürünler ortaya çıkar.

Lokum Kesme Makinesi

Lokum alışverişi için özel mağazalara giden kişiler lokumların makaslar ile kesilerek kutulara konduğunu görmektedir. Ancak makas ile kesilebilecek bir hale gelmesi için de lokum makinesi sınıfında yer alan kesme makineleri kullanılmalıdır.

Bu makineler lokumları rulo haline getirmek için gerekli işlemleri yapabilmektedir. Benzer bir şekilde küp şeklinde olan lokumların hızlı bir şekilde kesilmesi ve hazırlanması için de bu cihazlar kullanılır. Seri üretim için olmazsa olmaz cihazlardan bir tanesidir.